O leczeniu zębów - stomatologia zachowawcza - Dentyści

Endodoncja Gliwice

Pochodzenie nazwy stomatologia

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzący

O leczeniu zębów - stomatologia zachowawcza - Dentyści Endodoncja Gliwice
m się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.


Rodzaje wad zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.


Wybielanie zębów w gabinecie

Chyba każdy z nas pragnąłby posiadać piękny, biały i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Estetyka zębów bywa równie ważna, co utrzymywanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia. Wybielanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w gabinetach stomatologicznych. Można wyróżnić dwie podstawowe metody wybielania, a są nimi wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Każda z metod wybielania oferowana przez dentystę posiada swoje własne zalety. Wybielanie gabinetowe jest wykonywane za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną uprzednio na zęby pastę wybielającą. Wybielanie metodą nakładkową trwa nieco dłużej i wymaga samodzielnej pracy pacjenta, który nakłada pastę wybielającą na nakładkę zakładając ją na zęby na określony czas podany przez dentystę. Wybielanie zębów nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, jednak mogą wystąpić pewne przeciwwskazania. Dentysta powinien udzielić pacjentowi odpowiednich informacji na temat wybielania konkretną metodą.


Historia stomatologii

Stomatologia, jako odrębna dziedzina medycyny, istniała już od wielu lat, a wraz z upływem czasu zaczęto wykorzystywać coraz nowsze techniki oraz metody leczenia zębów. Współcześnie stomatologia korzysta z wielu zdobyczy techniki, umożliwiając coraz precyzyjniejsze wykonywanie zabiegów. Stomatologia przeszła więc sporą drogę, żeby znaleźć się na takim poziomie zaawansowania, jaki znamy obecnie. Pierwszy przypadek leczenia stomatologicznego znaleziono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny. Ślady pozostawione na zębie trzonowym świadczą o próbie wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Szkielet mężczyzny, w którego uzębieniu znaleziono ślady pierwszego udokumentowanego leczenia dentystycznego, został znaleziony we Włoszech. Można więc stwierdzić, ze ludzie już od tysięcy lat zmagali się z problemem występującej na zębach próchnicy. Sama metoda pozbywania się zmian próchnicowych pozostała taka sama, ale na szczęście współcześnie dentysta dysponuje znaczenie szerszym wyborem spośród narzędzi oraz materiałów umożliwiających wypełnienie ubytków.