Idziemy do dentysty - poradnik - Dentyści

Stomatologia Zabrze

O tym warto wiedzieć – mycie zębów


Higiena jamy ustnej wymieniana jest przez stomatologów jako kluczowy czynnik mający wpływ na brak zachorowania na próchnicę. Odpowiednia higiena jamy ustnej daje nie tylko możliwość poprawy jakości uzębienia, ale ma wpływ

Idziemy do dentysty - poradnik - Dentyści Stomatologia Zabrze
także na mniejsze ryzyko zakażenia różnego rodzaju drobnoustrojami. Jest to nie do przecenienia w sytuacji permanentnego narażenia na wiele przeróżnych chorób i dolegliwości. W związku z tym ma się możliwość trwałego dbania o swoje zdrowie, co da nie tylko efekty w postaci jakości życia, ale długoterminowo będzie też po prostu oszczędnością. Jak podkreślają lekarze w każdej kategorii – profilaktyka przede wszystkim!

Mycie zębów każdego dnia wskazywane jest przez specjalistów jako kluczowy czynnik obniżający ryzyko próchnicy oraz wszelakich chorób uzębienia. Bez dokładnego mycia zębów jest to po prostu niemożliwe i nie ma szansy uzyskania dobrych efektów zdrowotnych. Wszystko to sprawia, że lekarze przykładają coraz większą wagę do odpowiedniej profilaktyki. Zacznijmy od tego, jak myć zęby? Przede wszystkim dokładnie i długo! Mycie zębów przez kilka minut jest niewystarczające i nie spowoduje poprawy stanu naszego uzębienia. Zęby trzeba być minimum 3-4 minuty, ale bardzo, bardzo dokładnie bez pomijania jakiegokolwiek fragmentu jamy ustnej. Kolejną istotną kwestią jest konieczność mycia zębów regularnie, najlepiej po każdym z posiłków. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego związanego z tym tematem!



Stomatologia krok po kroku


Co warto wiedzieć o stomatologii, jakie są najważniejsze pytania, na które warto znaleźć odpowiedź jeśli myślimy o tej właśnie dziedzinie medycyny? Niewątpliwie stomatologia to kluczowa dziedzina nauki, która ma bezpośredni wpływ na jamę ustną. Bez stomatologa w dzisiejszych czasach nie jest możliwe funkcjonowanie naszego organizmu. Choć wydaje nam się, że stomatolog dba przede wszystkim o aspekty wizualne, to dentysta pełni też szereg innych ról. Nie wolno zapominać o tym, że w ząb może wdać się zakażenie, podobnie jak w całą jamę ustną. Jest to sytuacja niebezpieczna, w której kluczowe będzie znalezienie takiego rozwiązania, które przyczyni się do poprawienia skuteczności działania i da pacjentowi pewność całkowitego wyleczenia w stu procentach.

Kto może zostać dentystą? Czy studia, które trzeba skończyć są łatwe, czy jednak wymagają ogromu wysiłku? Jak wskazują przeróżne statystyki i opinie samych studentów, studia na stomatologii są zdecydowanie skomplikowane, wymagające wysiłku, a przede wszystkim ogromnej praktyki. Żeby zostać dentystą trzeba zdać odpowiednie egzaminy i być przygotowanym do wielu zabiegów przeprowadzanych podczas samych już studiów. Już podczas studiów studenci realizują praktyki, pod okiem swoich profesorów lecząc innych pacjentów. To świetne rozwiązanie także dla samych pacjentów. Oczywiście jest tu jakieś ryzyko, ale z drugiej strony taki dentysta dokładnie realizuje swoje zadania i wszystko odbywa się pod czujnym okiem przełożonego.



Starsze metody stomatologiczne


Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.

Kiedy mamy zęby czujemy się pewni siebie i chętnie się uśmiechamy. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem i zęby trzeba usunąć ratunkiem może być protetyka zębów, dzięki której na miejsce dawnych zębów będziemy mieli sztuczne. Bez względu na to, czy zęby musiały zostać usunięte z powodu zaawansowanej próchnicy, nowotworów, czy też z powodu urazów mechanicznych, możemy udać się do stomatologa protetyka, który po wykonaniu specjalnego odlewu lub odcisku wykona nam odpowiednią protezę. Do wyboru będziemy jednak mieli albo zęby stałe, albo zęby ruchome. Każde z nich ma swoje wady i zalety i to, które z nich wybierzemy, zależy głównie od zasobności naszego portfela oraz od preferencji. Do wyboru wśród zębów sztucznych stałych mamy licówki, korony oraz mosty, natomiast z ruchomych to protezy częściowe lub pełne. Zarówno protezy stałe jak i ruchome są wykonane z różnych materiałów, jak na przykład mogą to być protezy porcelanowe, akrylowe czy też cyrkonowe. Bez względu jednak na to, jaką protezę będziemy mieli, na pewno na nowo będziemy mogli się uśmiechać.